The Construction Company
2009-2010 Season
Events Calendar
(subject to change):

10 East 18th St., 3rd Floor
(between Broadway and Fifth Ave.)
Manhattan, NYC
Reservations: 212 924-7882
     
May 2010:  
Saturday, May 1, 2010
8PM
Sunday, May 2
3PM

 


THE ART MOB

An uncommon a cappella chorus of sixteen
Brent Frederick, Music Directo

performing:
HELP WANTED
(songs for our times)
"Never Push a Man Going Downhill"
"Give to the Cause"
"Someone to Watch Over Me"
"Under the Curse"
"Brother Can You Spare a Dime"
and more

Admission by Donation
For more information www.artmob.org

Music
     
Thursday, May 13, 2010
8PM
Admission: $15, $10 Stdts, Snrs

 

Theresa Salomon, violin
Eriko Sato, violin
Liu Wen Ting, viola
Jennifer Devore, cello
perform
Gyorgi Kurtag - Three Pieces for Violin and Piano
Peter Eotvos - Encore, string quartet
Bela Bartok - String Quartet #3

Entcho Todorov, violin
Ivan Milev, accordian
perform
Bulgarian Folk music

 

Music
     
Sunday
May 23, 2010
2PM
Admission
$15

 


THE LONG DRIVE
—A Fantasy Song Cycle
Sung by Melissa Shiflett and Helen Mandlin
with Nancy Montgomery
Piano: Ross Patterson
Clarinet, Oboe: Aaron Heick
Cello: Mairi Dorman-Phaneuf

and

THE ROSE SAGA
for piano and voice

 

Music
     
March 2010:  
 

 

Music
     
February 2010:  
 
 
     
January 2010:  
     


Sat, January 9. 2010
8PM
Sun, January 10
3PM

Tickets
$15/ Snrs $10

Dance Theater Works
by
Janet Aisawa and Mary-Clare McKenna

Dance
 
December 2009:
     

Dec. 3,4
Thurs,Fri
at 7:30 pm

Dec. 5,6
Sat,Sun
at 7:30 pm

Tickets: $15/$10 students




Reservations: 212 453-4532          email: project.audience@gmail.com

Purchase in advance at brownpapertickets.com/event/82388

 

Dance

 

 
October 2009:
     

Saturday, October 31, 2010
8PM Admission $10

 


Choreography by:

Carter Frank
Carolyn Lord
Scott Caywood/Elaine Shipman
Luis Gabriel Zaragoz

Dance
     
     
     
September 2009:  
     
Saturday & Sunday, September 12 & 13, 2009 8PM
Tickets
$15/$10 Stdts, Snrs

 

 


DRAGON’S EGG

Two Performances

Dance

Program A: 9/12 at 8 pm
Bald Soul
Alexandra Bassett
Ellen Cornfield
Ara Fitzgerald
Nancy Havlik
Amy Larimer
Mary Clare McKenna
Jason Rabin
Theatre LILA
Melody Ruffin Ward

Program B: 9/13 at 2 pm
Rae Shao-Lan Blum
L¹Ana Burton
Chloe Carlson
Michelle Bach-Coulibaly
Ben Johnson
Odyssey Productions
Shannon Sexton
Elaine Shipman/SITU
Superhero Clubhouse

     


* Gallery hours are on all Saturdays from noon to 5 pm and by appointment only for other times throughout the week. Call 212 924 7882 for appointments.

 


 
web site designed by Milton Fletcher
click here to contact
 
 


© 2000-2017 The Construction Company
All rights reserved.